Hydraulik Warszawa  
      601 30 69 07
Rok Założenia 1997 
 
   O nas      Instalacje

Hydraulik Ursus  

601 30 69 07
Ogrzewanie podłogowe
 
 

 
Instalacje centralnego ogrzewania grzejnikowego 
 
Przy doborze , wyborze grzejników jednym z ważnych rzeczy jest zastanowienie się nad właściwym doborem odpowiednich wielkości grzejników do danego pomieszczenia .
Korzystnym  rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu instalacji grzewczej uprawnionej osobie, która na podstawie  danych wyliczy dokładne zapotrzebowanie ciepła w budynku, dobierze odpowiednie przekroje rur i wielkości grzejników, wyznaczy wielkości nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych oraz zaproponuje odpowiedni kocioł i automatykę sterującą całą instalacją grzewczą. Decydując się na wykonanie projektu instalacji centralnego ogrzewania mamy zapewnioną  gwarancjię  prawidłowej pracy instalacji grzewczej, uzyskanie właściwego  rozkładu temperatur w pomieszczeniach, wystarczająca moc kotła zasilającego instalację grzejnikową .
 
Jeżeli zrezygnujemy z projektu instalacji grzewczej to musimy mieć świadomość, że dobór wielkości grzejników wykonany przez instalatora lub przez nas samych jest szacunkowy i może w konsekwencji doprowadzić do:
 
- przewymiarowania instalacji ( w większości przypadków tak się dzieje) a więc zakupu zbyt dużych grzejników. 
 
- zainstalowania zbyt małych grzejników ,  pomieszczenia mogą być  niedogrzane i w przyszłości będzie nas czekać wymiana grzejników na większe.
 
Przy ustaleniu,  doborze  zapotrzebowania ciepła w  poszczególnych pomieszczeniach  w budynku powinniśmy wziąć pod uwagę następujące uwarunkowania:
 
-wysokość pomieszczenia ,
-powierzchnia przeszklenia ,
-powierzchnia ścian zewnętrznych
-usytuowanie zewnętrznej ściany pomieszczenia w zależności  od strony świata (najzimniejsze pomieszczenia są    od strony północnej)
-usytuowanie pomieszczenia nad, pod lub między kondygnacjami ogrzewanymi
-usytuowanie pomieszczenia od strefy cieplnej w jakiej znajduje się nasz dom 
 Mając obliczone zapotrzebowanie cieplne instalacji grzejnikowej , przystępujemy do wyboru instalacji niskotemperaturowej , czy o wysokich parametrach grzania .Do wyboru kocioł kondensacyjny (niskotemperaturowy) i kocioł tradycyjny w otwartą komorą spalania lub zamkniętą .
Istotna rzeczą przy doborze grzejników jest ich odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu. Najkorzystniejsze miejsce do montażu grzejników znajduje się pod oknem czyli miejscem gdzie, jak wspomniałem, występują największe straty ciepła. Zarówno ze względów praktycznych jak i estetycznych grzejnik powinien zajmować całą szerokość okna i być możliwie jak najpłytszy. Należy przy tym pamiętać, że minimalna odległość dolnej krawędzi grzejnika od powierzchni podłogi nie powinna być mniejsza niż 10 cm (dotyczy to przede wszystkim grzejników płytowych i konwektorowych)  natomiast, w przypadku parapetów okiennych przykrywających grzejnik, minimalna odległość górnej krawędzi grzejnika od parapetu nie powinna być także mniejsza niż 10 cm jeśli. Jeśli okaże się, że wybrany grzejnik ma za dużą moc to możemy obniżyć jego wysokość i ewentualnie długość. Jeżeli natomiast moc grzejnika jest za mała to dobieramy grzejnik o większej głębokości lub wydajności cieplnej. Możemy też wybrać miejsce dla drugiego, uzupełniającego, grzejnika, jeśli nie pod oknem to przynajmniej w jego pobliżu lub jeśli jest to możliwe możemy zamontować grzejnik w podłodze .
 
 
ogrzewanie ścienne